מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

היתרונות בהליך פשיטת רגל

התנאים להגשת בקשה פשיטת רגל

בסיטואציה בה אנשים נקלעים לחובות, הם נכנסים למצוקה ולחרדה מה באפשרותם לעשות, זאת מחוסר ידיעה כי קיים בחוק הישראלי פתרון מדהים, של הליך מפשטי, אשר מסייע לאנשים שנקלעו לחובות לצאת ממנו בצו הפטר.

למרות שקיימים תיקי הוצאה לפעול רבים, אשר גוררים ריביות, עיקולים, הגבלות וכו', קיים הליך משפטי מצוין הנקרא הליך פשיטת רגל. הליך פשיטת הרגל מיטייב מאוד עם החייבים שכן מסייע להם לצאת מהמצב הכלכלי הדחוק, מאפשר להם שקט ואפשרות להתפרנס בכבוד יחד עם תשלום אחד כולל קופת הפש"ר.

ברגע שהחייב מגיש בעזרת עורך דינו בקשה לצו כינוס במסגרתה יוכרז החייב כפשוט רגל, כל הליכי הגביה שהיו קיימים בהוצאה לפועל או שיהיו אמורים להתחיל בתוך תקופה קצרה מעוכבים. מדובר בהליך מצויין אשר מהווה מסגרת משפטית המעניקה הגנה לחייב וכן מונעת ממנו את הסבל, הפחד והרדיפה של הנושים.

במסגרת הליך פשיטת רגל, העיקולים שנרשמו על חשבונות הבנק של החייב או על משכורתו, יעוכבו, ההגבלות שהוטלו על רישיון הנהיגה או שיוטלו בעתיד במסגרת תיקי הוצאה לפועל שיפתחו בשל אי עמידה בהחזר תשלומים, תבוטל וכן אף ניתן יהיה לנהל חשבון בנק ביתרה (אומנם ללא כרטיסי אשראי וללא שקים, זאת על מנת להרגיל את החייב להתחיל לחיות בהתאם לרווחיו ולא לציור חובות חדשים).

כמה הטבות קיימות בהליך פשיטת הרגל?

בהליך פשיטת רגל, לא רק שההגבלות שהוטלו או יוטלו במסגרת הוצאה לפועל יוסרו, אלא ישנם יתרונות רבים אחרים בהליך פשיטת הרגל:

  1. במסגרת הרפורמה בהליך פשיטת הרגל, לאחר בדיקת כל הנתונים, החובות, הכנסות והוצאות של החייב והתא המשפחתי שלו, המנהל המיוחד (עו"ד אשר מונה ע"י בית המשפט לפקח ולנהל את תיק הפש"ר), מציע תוכנית פירעון שקולה, אשר החייב יעמוד בה לתקופת זמן מוגדרת, קצובה בזמן, אשר בסופה, יזכה לקבל צו הפטר, דבר שלא היה קיים עד כה במסגרת הליכי הוצאה לפועל.
  2. הריביות שנושים גבו מהחייבים מופסקות וגובה החוב נקבע באופן סופי. במסגרת הוצאה לפועל, הריביות אינן מפסיקות, והחובות לעיתים קרובות מכפילים את עצמם ומקבלים ממדים לא פרופורציונאלים עם השנים.
  3. לא קיימת כל דרישה לתשלום שלושה אחוזים מגובה החובות, כפי שקיים באיחוד תיקים, במסגרת הוצאה לפועל.
  4. לא קיימת כל רדיפה של נושים אחרי החייב. לחייב יש שקט נפשי שלא ינקשו לו בדלת ויעקלו רכוש מביתו. משכורותו מופקדת לחשבון הבנק שלו ואין לו כל חשש לעיקולה. קיים לחייב רישיון נהיגה, הוא הוא עצמאי ויכול לנהל את חייו באופן נורמטיבי ללא תלות באחר.

 צו הפטר בפשיטת רגל

  1. אחד היתרונות הכי טובים בהליך פשיטת ברגל הוא סיומו. כאשר חייב, סיים את ההליך, והוא מתחיל חיים חדשים, דף חדש, ללא כל חובות, ללא תחושת רדיפה, או של רגשות אשמה, זוהי התחושה הטובה ביותר שחייב יכול להרגיש משך חייו. סופיות ההליך נותנת תקווה לחייבים, כי הם יכולים לצאת מהמצב הכלכלי הדחוק לו הם נקלעו, ויש סיכוי, קיים כזה, שהם יחזרו לחיים נורמטיבים, רגילים, יוכלו לצאת לחופשות לחוץ לארץ (לחו"ל), לרכוש נכסים בעתיד, לפתוח עסקים בעתיד וכו'.
  2. עוד יתרון בולט בהליך פשיטת הרגל הוא היכולת להגיע להסדר נושים בכת עת הבליך פשיטת הרגל. פקודת פשיטת הרגל מקנה לחייב את היכולת להציע הסדר נושים להן פני מתן צו כינוס, הן לאחריו, הן לפני הכרזתו כפושט רגל וכן לאחר ההכרזה, הן לפני צו הפטר, קרי בכל אחד משלבי ההליך ובכל עת, כך שישלם חלק מחובותיו ויסיים את הליך בהסדר כפוף להסכמת הנושים ולאישור בית המשפט. גם במקרה כזה יתקבל צו הפטר לחייב, כלומר צו שפוטר אותו מכל חובותיו שנוצרו לפני מתן צו הכינוס כלפי אותם נושים בהסדר. בדר"כ צו הפטר אינו פוטר מחובות שהם אינם ברי תביעה בפשיטת רגל קרי, חוב למזונות, חוב קנס למדינה, חוב שנוצר ע"י מרמת החייב.
  3. יודגש כי יתרון נוסף ולא פחות משמעותי, הוא לאחר קבלת צו הפטר, אין לחייב כל הגבלה בשימוש בכרטיס אשראי, ייסוד תאגיד וכדומה.

היתרונות של הליך פשיטת הרגל כלפי נושים

גם אם אתם נושים של חייב, והוא הגיש בקשה לפשיטת רגל, או שאתם הגשתם בקשה להכריז על חייב כפושט רגל, גם לכם קיימים לא מעט יתרונות בהליך זה.

אחד היתרונות הבולטים בהליך הוא הביטחון שיש לנושים בהליך לקבלת סכומים מסויימים מהחוב, וזאת ללא העדפה של נושה אחד על פני השני .

בנוסף, לנושים קיים ביטחון בהליך הואיל ובית המשפט וכונס הנכסים הרשמי מפקחים על החייב, כך שהוא לא יכול להבריח נכסים לאחר מועד צו הכינוס. אף אם החייב הבריח נכס כלשהוא שנתיים טרם מועד צו הכינוס, רשאי המנהל המיוחד להגיש בקשה ל"ביטול הענקה", קרי הנאמן מחזיר את הנכס שהוברח למצבת הנכסים של החייב לתוך הליך פשיטת הרגל, כך שנושי החייב נהנים ממימושו המלא. לציין כי אם החייב הבריח נכס בין שנתיים לעשר שנים לפני מועד צו הכינוס, יוכל החייב למנוע את ביטול הענקה שיבקש המנהל המיוחד, אם יוכיח החייב שבמועד העברת הנכס, היה החייב כשר פרעון, קרי, היו לו יותר נכסים מהתחייבויות.

יצויין כי הליך פשיטת הרגל, אינו מתאים לכל אדם, ויש לבדוק את התמונה הכוללת של מצבת הנכסים והחובות שלו. יש לשקול את היתרונות והחסרונות של ההליך ולהבין את ההשלכות התיעודיות בעניין, כך שכל מקרה לגופו.

לציין כי הליך פשיטת הרגל הינו הליך שאינו קצר במיוחד, בעל שלבים רבים, טעון מאוד וזאת למרות הרפורמה, עדין עד לקבלת צו הפטר לעיתים עוברות כמה שנים, לפיכך, אני ממליצה על פנייה לעורך דין פשיטת רגל אשר יבצע ייעוץ, ליווי וייצוג שהמתמחה בתחום. עו"ד אשר יוכל לנהל באופן מקצועי, ואחראי את כל ההליך מול כל הגורמים, קרי, המנהל המיוחד, הכנ"ר –כונס הנכסים הרשמי, בתי המפשט ואף מול הנושים עד לקבלת צו הפטר לחייב.​

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל