מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

עסק עצמאי בזמן הליך פשיטת רגל

אפשרות לפתוח עוסק עצמאי בההליך פשיטת רגל

למרות שהדבר נראה תמוה, לפושט רגל קיימת האפשרות להגיש בקשה לבית המשפט לאשר לו לפתוח עסק חדש כעצמאי.

בהליך פשיטת רגל לחייב לא רק חובות והגבלות, אלא גם זכויות. למשל: אפשרות לפתוח חשבון בנק ביתרה בלבד, שימוש בכרטיס קרדיט, עיכוב הליכים ואף בקשה לביטול זמני של צו עיכוב יציאה מהארץ. זכות נוספת העומדת בפני החייב היא אפשרות לפתוח עוסק זעיר\ מורשה ולעבוד כעצמאי.

אפשרות זו הינה חלק ממטרת הליך הפש"ר, קרי שיקום החייב, יכולת לייצר הכנסה גדולה, העשרת קופת הפש"ר ואפשרות לחזור למסלול חיים רגיל.

 

האם חובה להגיש בקשה מיוחדת לאישור ניהול עוסק עצמאי בהליך פש"ר?

כן. הצורך באישור בית משפט לעניין הוא החשש כי פושט הרגל ישוב לצבור חובות חדשים, ויחזור על התנהלות הכושלת אשר גרמה לו לפשוט רגל.

על החייב להגיש בקשה מיוחדת לביהמ"ש המפרטת את התנהלותו, הכנסות צפויות ובדרך כלל גם הגדלת צו התשלומים החודשי אותו משלם החייב לקופת הפש"ר. כמו כן על הבקשה להיות מלווה בתצהיר מפורט של הוצאות והכנסות העסק, נסיבות הסתבכות החייב ואישורים המעידים כי אין מדובר בהמשך ניהול העסק אשר גרם לחייב לפשוט את הרגל. כמו כן, על החייב להצהיר כי אסור לו לצבור חובות חדשים במהלך ניהול העסק החדש.

 

מה הם התנאים להגשת הבקשה?

על מנת לקבל אישור לפתיחת עוסק מורשה על החייב לעמוד במספר תנאים:

  1. אישור המנהל המיוחד\נאמן בתיק הפש"ר
  2. פיקוח עתידי של רו"ח והמנהל המיוחד
  3. הגשת דוחות המאושרות ע"י רשויות המס חתומים ע"י רו"ח

 

איך המנהל המיוחד בודק את הבקשה לפני הגשת תגובתו?

המנהל המיוחד בודק מספר פרמטרים בבקשת החייב: מהות העסק, אופן העבודה, צפי הכנסות, יכולת עמידה בהוצאות, תזרים מזומנים וחישוב סיכון ממשי ליצירת חובות חדשים. כמו כן, על המנהל המיוחד לוודא כי אין עסקינן באותו עסק אשר בגללו הגיע החייב למצב של חדלות פרעון.

לאחר אישור הבקשה המנהל המיוחד בודק באופן עקבי פעם בחודשים את דוחות החייב: הכנסות והוצאות משק הבית וכן את הכנסות והוצאות העסק.

 

האם ניתן לבטל את האישור לנהל עוסק עצמאי?

כן, המנהל המיוחד עלול להגיש בקשה לביהמ"ש, המבקשת לבטל היתר זה הואיל והחייב יוצר חובות חדשים, אינו מתנהל כשורה, מוביל להפסדים או אינו מראה הכנסה משמעותית אשר מקנה לו את האפשרות הנ"ל.

 

האם ניתן להגיש בקשה לייסוד חברה בע"מ במהלך הליך הפש"ר?

התשובה הינה לא. יש על כך הגבלה מפורשת בדין.

 

לסיכום

ממטרות הליך הפש"ר הינה שיקום החייב ואפשרו לפתוח דף חדש בחיים, אשר על כן, באפשרות החייב להגיש בקשה להתיר לו להפעיל עוסק עצמאי תחת פיקוח, אשר מחג, יעשיר את קופת הנושים ויביא לפרנסה ראויה של החייב ומאידך יבטיח כי החייב לא יסתבך בשנית ויחזר למעגל החובות. לציין כי חשוב להגיש את הבקשה ע"י עו"ד המומחה בתחום על מנת להגדיל משמעותית את הסיכוי שתתקבל ע"י בית המשפט.

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל