מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

צו הפטר

אנשים רבים נקלעים לחובות ונאלצים להתמודד עם קשיים כלכליים בעקבות יוקר המחייה בישראל, מצב ביטחוני או ניהול עסק שלא הצליח, כך שלא אחת, נוצר מדרון חלקלק לחובות גדולים הצוברים ריביות גבוהות. אנשים אילו יכולים להסתייע בהליך משפטי הקיים בחוק, הנקרא "הליך פשיטת רגל". למרות ששמו של ההליך מרתיע לא מעט אנשים, הליך זה יכול לסייע רבות ולהביא אנשים רבים לסיום חובותיהם ולפתוח "דף חדש בחייהם הכלכלים והאישיים".

מהו בעצם "צו הפטר"?

צו הפטר הינו "האור בקצה המנהרה" לאדם שנקלע לחובות. זהו צו הקובע כי חובותיו של האדם נמחקו וכל ההגבלות שהוטלו עליו הוסרו. זהו צו המקנה לחייב אפשרות לפתוח בחיים כלכליים חדשים, זאת לאחר הוכחה כי החייב יצר את חובותיו בתום לב והשיב את מלוא הכספים אשר היה מסוגל להשיב לנושיו. צו הפטר הינו סוג של נקודת סיום של הליך המשפטי – פשיטת הרגל.

על מנת להגיע לנקודת הסיום ולמחוק את כל חובותיו של אדם, עליו להגיש בקשה לצו כינוס נכסים. כאשר בית המפשט מאשר קבלתו של הצו, ההליכים המשפטיים המופעלים כנגד החייב מוקפאים. בד בבד ממנה בית המשפט בעל תפקיד העונה על השם "מנהל מיוחד" אשר תפקידו לבדוק את מצבו הכלכלי והתנהלותו הכלכלית של החייב וכן לכנס את על נכסיו במידה וקיימים כאלה, ולהעביר אותם לקופת פשיטת הרגל. בצו הכינוס מוטלות מגבלות מועטות: צו עיכוב יציאה מהארץ, איסור על שימוש בכרטיסי אשראי, פתיחת עוסק מורשה או תאגיד, ועוד מגבלות אחדות.

 

לייעוץ עם עו"ד דנה פלד: 050-5732660

 

האם כל אחד זכאי לקבלת צו הפטר?

עד לשנת 1996, חלה על החייב החובה לשלם לפחות שליש מסכום סך חובותיו, על מנת להיות רשאי לקבל את צו ההפטר. ואולם כעת, כל אדם זכאי לקבלת הצו, ללא התנייה הקשורה לתשלום סכום מסוים. תנאי הכרחי אחר המזכה את החייב לצו הפטר הוא תנאי הקובע כי החייב צבר חובותיו בתום לב. המושג "תום לב" הינו רחב וניתן להכניס לתוכו הגדרות רבות. בדרך כלל בית המשפט בוחן את התנהגותו הכלכלית של החייב בעת יצירת החובות ולאחריהן. למשל אם יוכח כי החייב צבר חובות על ידי הימורים או בשל מעשים פלילים, ספק רב אם בית המשפט ייעתר לבקשתו.

קיימים מספר מקרים אשר אינם כלולים במסגרת צו ההפטר:

צו ההפטר פוטר את החייב מכל חובותיו, מלבד רשימת חובות (שלא כולה מוזכרת במאמר זה), אשר אינם כלולים במסגרת צו ההפטר:

  • פסק דין מזונות.
  • קנס לטובת המדינה.
  • עבירה פלילית.
  • התחייבות בדבר הימנעות מעבירה.
  • חוב שנוצר על ידי מרמה.
  • חוב נזיקי, קרי, סכום בלתי קצוב.

 

לייעוץ עם עו"ד דנה פלד: 050-5732660

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל