תביעת חוב

תוכן העמוד:

תביעת חוב היא ההליך שבו נושים מגישים את תביעתם אל הממונה על חדלות פירעון ושיקום כלכלי בעת הליך חדלות פירעון. זהו יכול להיות הליך חדלות פירעון ליחיד, או הליך חדלות פירעון לתאגיד. בעת הגשת תביעות חוב יש להבחין בין תביעת חוב של נושה, לבין תביעות חוב של עובדים. את התביעה ניתן להגיש באמצעות טופס תביעת חוב בהליך חדלות פירעון. ניתן להגיש אותו בצורה ידנית או בצורה מקוונת. 

תביעת חוב בהליך חדלות פירעון

הליך חדלות פירעון הוא ההליך המכונה בפי רבים הליך פשיטת רגל, למרות ששמו הרשמי מאז שנכנס לתוקפו החוק החדש (חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי), הוא הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי. 

כאשר אדם אינו מסוגל לשלם את חובותיו הוא יכול להגיש בקשה לפתיחה בהליך חדלות פירעון. במסגרת ההליך יוקפאו כל הליכי הגבייה כנגד החייב (למעט הליכים פליליים). לאחר מכן מתחיל תהליך בו הממונה על התיק לומד לעומקו את המקרה. הממונה חוקר את כל יכולותיו הכלכליות של החייב, הנכסים העומדים לרשותו והוצאותיו. 

לאחר שניתן הצו המורה על פתיחת הליכי חדלות פירעון, הנושים מוזמנים להגיש את תביעותיהם אל הממונה. כל נושה יכול לבצע הגשת תביעות חוב והממונה בוחן כל בקשה על מנת לבדוק האם היא מוצדקת. בסופו של דבר הוא מרכז את כל התביעות ומרכיב תמונת מצב של כל חובות האדם או התאגיד.

בתום תקופת הביניים הנאמן מגיש דוח המפרט את כל החובות, הנכסים והכספים שהצטברו בקופת הנשייה – זהו הבסיס להסדר שיוצג לבית המשפט. לאחר מכן ניתן צו לשיקום כלכלי ובמסגרתו מתבצע כינוס נכסים וצו תשלומים חודשי. 

בסוף ההליך, הכספים שהצטברו בקופת הנשייה יחולקו בין הנושים בהתאם לעקרונות הקבועים בחוק. ישנה סבירות גבוהה כי סכומים אלו אינם מכסים את כל החוב. במידה וכל ההליך התנהל בצורה תקינה החייב יקבל צו הפטר. 

שימו לב כי ישנן דקויות שונות שלא נכנסו אליהן. ישנם הבדלים בין הליך חדלות פירעון של יחיד, לבין תאגיד. כמו כן ישנה הפרדה בין חובות בסכום נמוך לחובות בסכום גבוה. להליך חדלות פירעון ישנם גם חסרונות ודברים נוספים שצריך להיות מודעים אליהם. לכן תמיד חשוב לפנות ל עורך דין לענייני חובות על מנת לבדוק את הנושא לעומקו. 

הגשת תביעות חוב

הגשת תביעות חוב

הפרטים הבאים רלוונטיים עבור המקרה של הגשת תביעת חוב באופן ידני (רק על ידי נושים שאינם מיוצגים על ידי עורך דין)

המועד להגשת תביעות חוב הוא בתוך 6 חודשים מיום פרסומו של הצו לפתיחת הליכים. במידה וישנה בעיה שאינה מאפשרת עמידה בלוח זמנים זה, יש להגיש בקשה להארכת מועד (בקשה מנומקת). הנאמן ישקול את הבקשה בהתאם לנסיבות. במידה ובקשתכם נדחתה על ידי הנאמן תוכלו לערער באמצעות פניה לבית המשפט תוך 15 יום. את הבקשה מגישים לבית המשפט בו מתנהל הליך חדלות הפירעון. למידע נוסף על הגשת תביעת חוב באיחור.

לצורך הגשת תביעת החוב יש לצרף מסמכים המבססים את דרישתכם לתשלום החוב. למשל יש לציין את רכיבי החוב עד מועד מתן הצו לפתיחת הליכים. במידה וזהו חוב מובטח (חוב שהובטח באמצעות שעבוד נכס) יש להציג את פרטי השעבוד ואומדן שווי הנכס. במידה ישנם סכומי כסף שהנושא קיבל על חשבון החוב, יש לפרטם. יש לציין זכות קיזוז, מעמד החוב וערבים לחוב. 

יש לצרף לתביעת החוב את פרטי הנושה ומספר חשבון הבנק לטובת התשלום. יש לצרך העתק שייק או אישור בנק על ניהול חשבון. גם אם אינכם מיוצגים על ידי עורך דין לגביית חובות, אתם זקוקים לצרף תצהיר חתום ומאומת על ידי עורך דין. 

לא מומלץ להגיש את תביעת החוב ללא עורך דין. לאחר הגשת התביעה לא ניתן לשנותה! לכן עדיף להתנהל בעזרתו של עורך דין על מנת לוודא שכל הפרטים נכונים.

טופס תביעת חוב בהליך חדלות פירעון

לצורך הגשה ידנית יש להדפיס טופס תביעת חוב בהליך חדלות פירעון, ולמלא אותו. את הטופס תוכלו למצוא באתר משרד המשפטים. במידה ואינכם מיוצגים על ידי עורך דין שימו לב שזהו טופס תביעת חוב בהליך חדלות פירעון המיועד לנושים שאינם מיוצגים. את הטופס יש להגיש אל הכונס הרשמי והממונה על חדלות פירעון במחוז שהו מתנהל התיק. יש לקבוע תור מראש. 

במידה ומדובר בתביעת חוב עובדים ההליך הוא שונה. עבור תיקים שנפתחו לאחר ה 15.9.2019 התביעה מוגשת אל הביטוח הלאומי במסגרת ”תביעה לתשלום חוב שכר עבודה ופיצויי פיטורין“. אין צורך להגיש העתק אל הממונה על חדלות פירעון, כל ההתנהלות היא מול המוסד לביטוח לאומי. 

טופס תביעת חוב בהליך חדלות פירעון

עורך דין לתביעות חוב

הדרך היעילה ביותר להתנהל בתיקי חדלות פירעון היא באמצעות עורך דין חובות. זה נכון גם כאשר אתם הנושים הרוצים לתבוע את חובותיהם, וגם כאשר אתם יושבים במקומו של החייב הנכנס להליך חדלות פירעון. זהו הליך משפטי מורכב, הדרך היעילה ביותר לנהל אותו היא באמצעות עורכי דין. 

זקוקים לעזרה משפטית בתביעות חוב? מחפשים עורך דין מומחה לפשיטת רגל? אתם מוזמנים לפנות אל עורכת דין הוצאה לפועל דנה פלד המביאה איתה מעל 15 שנות ניסיון בתחום. בעברה שימשה כמנהלת מיוחדת ונאמנת מטעם הכנ“ר. היא מביאה איתה הכרות פנימית עם המערכת ומקפידה על התנהלות אישית ושקופה מול הלקוח. 

הישארו מעודכנים באמצעות עמוד הפייסבוק

תביעת חוב
צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:

מאמרים

חדלות פירעון בהוצאה לפועל

חדלות פירעון בהוצאה לפועל היא אחת האפשרויות העומדות בפני אלו המתמודדים עם חובות. אבל רגע… לא כל מקרה של חובות פותרים באמצעות הליך חדלות פירעון,

חובות הוצאה לפועל

חובות הוצאה לפועל, צירוף מילים שמעביר צמרמורת אצל כל אדם שפוי. אף אחד מאיתנו לא רוצה להיות בחובות. אך ישנם מקרים שונים בהם העניינים יוצאים

הגשת תביעת חוב מקוונת

במאמר זה נדבר על הגשת תביעת חוב מקוונת. כאשר אדם חייב לכם כספים והוא החל בהליך חדלות פירעון, ישנו הליך במסגרתו עליכם להגיש אל הנאמן

הגשת בקשה לחדלות פירעון

הגשת בקשה לחדלות פירעון יכולה להיות הליך המשמש גם חייב פרטי וגם חברה. במאמר לא נדבר על חדלות פירעון של חברה אלא על המצב של

עורכי דין פשיטת רגל רעננה

עורכי דין פשיטת רגל רעננה מלווים אתכם בהליכי חדלות פירעון ליחיד. במאמר זה נדבר על הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי, פשיטת רגל והוצאה לפועל. אך

מחיקת חובות בהוצאה לפועל

  בעבר היה הליך של מחיקת חובות בהוצאה לפועל – מסלול הפטר מחובות לחייב מוגבל באמצעים. בהתאם להוראות שעה שנקבעה, ההליך אפשר לחייב אשר הוכרז