הגשת בקשה לחדלות פירעון

תוכן העמוד:

הגשת בקשה לחדלות פירעון יכולה להיות הליך המשמש גם חייב פרטי וגם חברה. במאמר לא נדבר על חדלות פירעון של חברה אלא על המצב של חדלות פירעון ליחיד. נסביר על הנסיבות בהן אדם מבקש להכריז על פשיטת רגל, נגיד כמה מילים על פשיטת רגל החוק החדש ואופן הגשת הבקשה. 

אנו נכסה את הליך הגשת הבקשה באופן כללי, אין לראות בדברים תחליף לייעוץ פרטני אישי. 

אנו תמיד ממליצים על התייעצות עם עורך דין לפשיטת רגל בטרם נוקטים בפעולות אלו. יש לבחון האם זהו אכן ההליך המתאים והאידאלי. 

אם תרצו מידע עדכני לגבי תקנות חדלות פירעון אגרות, תוכלו לקפוץ לסוף המאמר. 

פשיטת רגל החוק החדש

פשיטת רגל החוק החדש

למעשה החוק החדש מחליף את פקודת פשיטת הרגל שהייתה נהוגה קודם והוא מכונה החוק לחדלות פירעון ושיקום כלכלי. במסגרת החוק החדש לכל אדם, עסק או תאגיד הנקלע לחובות שאין ביכולתו לפרוע אותן, ישנה אפשרות להזדמנות שנייה במסגרת הסדר מקיף אשר יכול לכלול גם אלמנט של מחיקת חובות. 

החוק מגדיר את כל ההליכים, הדין והגופים הלוקחים חלק בהליך, ומביא איתו כמה שינויים מבניים מהותיים בהשוואה לחוק הישן. למעשה החוק מביא איתו גם תפיסה שונה השמה דגש על שילובו מחדש של החייב בחיים הכלכליים. 

בין השינויים שאפשר להזכיר ישנם הליכים חדשים החוסכים בבירוקרטיה, כמו האפשרות לנהל את ההליך מול ההוצאה לפועל במקרה של חובות קטנים;  הגבלת תהליך השיקום ל 4 שנים ואף סמכויות פליליות לכונס הנכסים הרשמי, זאת למראה של ניצול לרעה של ההליך. 

פשיטות רגל החוק החדש – מטרות עיקריות

(1)  להביא ככל האפשר לשיקומו הכלכלי של החייב;

(2)  להשיא את שיעור החוב שייפרע לנושים;

(3)  לקדם את שילובו מחדש של חייב שהוא יחיד במרקם החיים הכלכליים

הגשת בקשה לחדלות פירעון

חדלות פירעון 

החוק מגדיר חדלות פירעון כך – חדלות פירעון היא מצב כלכלי שבו חייב אינו יכול לשלם את חובותיו במועדם, בין אם מועד פירעונם הגיע ובין אם לאו, או שהתחייבויות החייב, לרבות התחייבויות עתידיות ומותנות שלו, עולות על שווי נכסיו.

אנשים, וגם חברות,  עלולים להגיע למצבים בעייתיים אלו מסיבות שונות. לא אחת אנו רואים אנשים שנקלעו למשבר כלכלי בעקבות מצב רפואי שלקו בו, או מישהו מבני משפחתם. אנשים שלקחו הלוואות גבוהות, אך בשל פגיעה בהכנסותיהם אינם מצליחים לעמוד בהחזר ההלוואות או אפילו אנשים שנפגעו כתוצאה ממשבר הקורונה והשלכתו על שוק העבודה. במקרים רבים חובות הופכים להיות כדור שלג מתגלגל. כל חוב צובר ריבית ומתנפח במהירות, וכך לא קשה להגיע למצב שבו לא מצליחים לשלם את החובות.

במצבים אלו הגשת בקשה לחדלות פירעון עשויה להיות הפתרון. אך שימו לב לא כל חוב הוא בר הפטר והחוק גם בוחן את הנסיבות בהן נוצרו החובות, כך שלא תמיד ההליך מתאים עבורכם. זהו גם לא בהכרח ההליך האידאלי, יש לו השלכות רבות על התנהלותכם הכלכלית ויתכן שישנו מוצא אחר להסדרת החובות, כמו למשל איחוד תיקים, הסדרים מול נושים וכו‘. לכן כדאי לפנות ל עורכי דין לענייני פשיטות רגל לצורך ייעוץ.

הגשת בקשה לחדלות פירעון

תקנות פשיטת רגל החוק החדש מבחינות בין שני מצבים: חדלות פירעון ושיקום כלכלי לחובות בסכום נמוך לעומת חובות בסכום גבוה. ההבדל העיקרי הוא שבמקרה של חובות קטנים ניתן לנהל את ההליך ישירות מול ההוצאה לפועל. במקרה של חובות גדולים יש להגיש את הבקשה אל הממונה על חדלות פירעון. חובות גדולים הם חובו בסכום של מעל 153,152.17 (נכון לשנת 2022). 

הגשת בקשה ידנית לחובות בסכום נמוך

חייב שסכום חובותיו גבוה מ-51,050.72 ₪ ונמוך מ-153,152.17 ₪ (נכון ל-2022) ושנמצא או עלול להימצא במצב של חדלות פירעון, רשאי להגיש להוצאה לפועל בקשה לקבלת צו לפתיחת הליכי חדלות פירעון. 

את הבקשה יש להגיש בשני העתקים בלשכת ההוצאה לפועל, בהתאם לכתובתו של החייב. שימו לב שתחילה יש להסדיר את תשלום האגרה. את טופס הבקשה תוכלו למצוא באתר האינטרנט של הממונה על חדלות פירעון ושיקום כלכלי. 

יש למלא את הטופס בהתאם להנחיות המופיעות בו. וודאו שכל הנתונים שאתם ממלאים הם נכונים ואין שום טעות, למשל מספרי הטלפון, תעודת זהות, פרטי הנושים, פרטי החובות ועוד. בעת מילוי הטופס עליכם להצהיר בנפרד על כל נכס ועל כל חוב. 

יש למלא כתב ויתור סודיות וכתב התחייבות (מאומתים על ידי עורך דין). 

לאחר שהגשתם את הבקשה היא תועבר להחלטתו של רשם חדלות פירעון בהוצאה לפועל. הוא יקבל את החלטתו בתוך 30 יום. חשוב לעשות זאת בעזרתו של עו“ד פשיטת רגל על מנת לוודא שלא חסר שום מסמך, דבר אשר יכול לגרום לעיכובים מיותרים. 

בהנחה שכל התנאים מתקבלים ההליך אינו מתחיל באופן מיידי. פני זאת הרשם מבצע ניסיון להגיע להסדר תשלומים בין החייב לבין הנושים. במידה ולא יושג הסכם הרשם ייתן צו לפתיחת הליך חדלות פירעון ואתם תקבלו על כך הודעה. 

תקנות חדלות פירעון אגרות

סכום האגרה הכולל, גם כאשר מדובר בחובות קטנים וגם בחובות גדולים, עומד היום על 1,434 ש“ח. סכום זה מעודכן לשנת 2022 והסכומים מתעדכנים מידי שנה. בעת הגשת הבקשה על החייב לשלם אגרה בסך 900 ש“ח. זוהי בעצם מקדמה ויתרת האגרה תיגבה מקופת הנשייה. כך שאם הבקשה תידחה לא תצטרכו לשלם את הסכום המלא. 

תקנות חדלות פירעון אגרות
תקנות חדלות פירעון אגרות

עורך דין פשיטות רגל

הליכי חדלות פירעון הם דבר אותו יש לשקול בכובד ראש. יש לקחת בחשבון את כל ההשלכות של התהליך ולבחון גם אלטרנטיבות אחרות. במידה והוחלט לפתוח בהליך, בעזרתו של עורך דין פשיטות רגל תוכלו להבטיח כי ההליך יתנהל בצורה אפקטיבית וללא עיכובים מיותרים. 

עקבו אחרינו גם בפייסבוק.

תקנות חדלות פירעון אגרות
תקנות חדלות פירעון אגרות
צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:

מאמרים

חדלות פירעון בהוצאה לפועל

חדלות פירעון בהוצאה לפועל היא אחת האפשרויות העומדות בפני אלו המתמודדים עם חובות. אבל רגע… לא כל מקרה של חובות פותרים באמצעות הליך חדלות פירעון,

חובות הוצאה לפועל

חובות הוצאה לפועל, צירוף מילים שמעביר צמרמורת אצל כל אדם שפוי. אף אחד מאיתנו לא רוצה להיות בחובות. אך ישנם מקרים שונים בהם העניינים יוצאים

הגשת תביעת חוב מקוונת

במאמר זה נדבר על הגשת תביעת חוב מקוונת. כאשר אדם חייב לכם כספים והוא החל בהליך חדלות פירעון, ישנו הליך במסגרתו עליכם להגיש אל הנאמן

תביעת חוב

תביעת חוב היא ההליך שבו נושים מגישים את תביעתם אל הממונה על חדלות פירעון ושיקום כלכלי בעת הליך חדלות פירעון. זהו יכול להיות הליך חדלות

עורכי דין פשיטת רגל רעננה

עורכי דין פשיטת רגל רעננה מלווים אתכם בהליכי חדלות פירעון ליחיד. במאמר זה נדבר על הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי, פשיטת רגל והוצאה לפועל. אך

מחיקת חובות בהוצאה לפועל

  בעבר היה הליך של מחיקת חובות בהוצאה לפועל – מסלול הפטר מחובות לחייב מוגבל באמצעים. בהתאם להוראות שעה שנקבעה, ההליך אפשר לחייב אשר הוכרז